logo

Zadejte e-mail k odběru novinek

Z Prahy si naši žáci U15 vezou bilanci 1-1!

PDF download

K dalším zápasům žákovské ligy odjížděli naši starší žáci do Prahy. V sobotu jsme nastupovali na palubovce USK, v neděli nás pak čekala Sparta. Podle dosavadních výsledků jsme očekávali vyrovnaná utkání, ale zároveň jsme cítili reálnou šanci na vítězství. Nakonec z toho byla výhra jen jedna a to ještě dost upracovaná. No buďme za ni rádi, protože víkend v hlavním městě nás nezastihl v ideální formě.

výhra 12.10.2019 USK Praha - ADFORS Basket Litomyšl 64:71 (21:22 34:36 55:48)
Tomáš Folta - 19, Bohdan Slawisch - 17, Adam Kubíček - 11, Jan Bubeníček - 8, Adam Bielko - 5, Ondřej Vomáčka - 5, Jonáš Brýdl - 2, Tomáš Sedláček - 2, František Tupec - 2, Štěpán Markov - 0, Vojtěch Tupec - 0

Vstup do zápasu nám vyšel výborně a brzy jsme vedli 6:0. Domácí ale hru rychle vyrovnali a celou první půli se oba týmy pravidelně střídali ve skórování. Stav po prvních 20 minutách byl 34:36.

Na začátku druhého poločasu jsme čtyřmi koši v řadě odskočili až na 48:40, ale pak přišel náš veliký útlum. Následujících pět minut jsme prohráli 0:17 a rázem jsme ztráceli 9 bodů. Pak ale přišla naštěstí naše bodová šňůra. V obraně jsme byli dostatečně důrazní a po doskocích vyráželi do rychlých protiútoků. Z nepříznivého stavu 50:59 jsme 16 body v řadě otočili na 66:59 a výhru si už pohlídali.

V tomto duelu jsme měli problém především v útočné fázi, kde nám vázla kombinace a hráči ani neměli moc chuť si půjčovat míč a zbytečně ho předržovali. Nedokázali jsme navíc proměniť několik jasných pozic. Naopak pozitivní byla naše práce na doskoku, kde jsme měli převahu. Pochvalu si tým zaslouží i za výkon v poslední čtvrtině, kde jsme výborně bránili. Škoda, že jsme takto nehráli po celý zápas, nemusely to být takové nervy.

výhra 13.10.2019 BA Sparta - ADFORS Basket Litomyšl 78:72 (12:17 36:40 58:58)
Bohdan Slawisch - 23 (+8 doskoků), Tomáš Folta - 22 (+15 doskoků), Jan Bubeníček - 8, František Tupec - 6 (+6 doskoků), Adam Bielko - 5, Štěpán Markov - 4, Adam Kubíček - 2, Ondřej Vomáčka - 2, Jonáš Brýdl - 0, Tomáš Sedláček - 0, Vojtěch Tupec - 0

V neděli jsme na Spartě měli opět dobrý vstup do zápasu a ve 14. minutě jsme vedli 28:19. Bohužel toto vedení nemělo dlouhého trvání a v poločase to bylo jen o 4 body a po třech čtvrtinách remíza 58:58. V poslední periodě měli navrch domácí, kteří si dokázali lépe vytvářet střelecké pozice a hlavně je proměňovat.

Naším hlavním problémem byla selekce střel. Brali jsme si opravdu těžké a často až nesmyslné střely, u kterých je malinká šance na skórování. Nebyli jsme vůbec trpěliví a jakmile měl někdo míč, hned ho poslal bláznivou střelou na koš. Toto nás sráželo celé utkání a stálo nás to i výhru. Musíme si střelecké pozice lépe připravit a hlavně více přemýšlet nad tím, odkud a jak zakončíme. Kromě mizerného zakončení nás trápili i ztráty, kterých jsme udělali 26, což je prostě příliš, pokud chceme vyhrát.

Za 14 dní nás čeká dvojzápas s Pardubicemi, což bude další těžká prověrka, na kterou se musíme dobře připravit. Máme na to vyhrát, ale musíme podat koncentrovaný a kvalitní výkon!

Zobrazit celou zprávu
15.10.2019 Martin Šorf

Junioři U19 udělali MEGA obrat ve skóre a zápas vyhráli!

V prvním domácím zápasu udělali junioři U19 během třinácti minut druhé půlky čtyřicetitří bodový obrat proti favoritovi soutěže a zápas vyhráli. Druhý zápas pak byl, kvůli zraněním našich hráčů, už jen čekáním na konec.

výhra 12.10.2019 ADFORS Basket Litomyšl - Tesla Pardubice 80:76 (14:22 25:41 51:52)
Filip Suchomel - 28, Tomáš Kotěra - 17, Tomáš Candrák - 9, Vilém Havran - 9, Matěj Sádovský - 9, Milan Záleský - 4, Tomáš Ulrych - 3, Jan Poláček - 1

Do prvního zápasu jsme vstoupili velmi aktivně, dokázali jsme se dostat do dobrých pozic pro zakončení, hráli kolektivně, ale koš se nám nedařilo dát a bodově se prosazoval jen soupeř. V první i ve druhé desetiminutovce jsme vždy prohráli o osm bodů a v poločase tedy prohrávali o šestnáct bodů 25:41. Ve třetí čtvrtině jsme začali více běhat a bojovat, zlepšili jsme se na doskoku a i díky rychlým protiútokům a 11 bodům Filipa S. čtvrtinu vyhráli 26:11, takže se celkové skóre vyrovnalo na 51:52. Čtvrtou čtvrtinu začal soupeř trojkou, ale Tomáš K. šesti body otočil skóre v náš prospěch. Makali jsme dál, atmosféra na hřišti i střídačkách houstla. Ve třetí minutě jsme trojkou odskočili na 11 bodový rozdíl na 68:57 a dovršili tak onen čtyřicetitří bodový obrat od poločasu. Tento odstup jsme drželi další dvě minuty. Od páté minuty se začal bodový rozdíl zmenšovat a náskok se snížil na šest bodů. Během čtyř minut šli Tomáš C., Matěj S. i Tomáš K. střílet šestky a pět pokusů bylo úspěšných, což se ukázalo jako rozhodující, protože soupeř pak přidal čtyři body a skóre se již v poslední minutě nezměnilo, i když jsme stříleli další čtyři trestné hody.

Výhru jsme odmakali jako tým. Je výborné, že se všichni bodově prosadili, včetně nového hráče Tomáše U., který své angažmá u nás začal úspěšnou trojkou. Je nesporné, že kromě týmové spolupráce bylo 28 bodů Filipa S. rozhodujícím faktorem.

Tomáš Kotěra - 20, Vilém Havran - 10, Tomáš Ulrych - 7, Matěj Sádovský - 6, Tomáš Candrák - 5, Jan Poláček - 5, Milan Záleský - 4, Filip Suchomel - 0

Druhý zápas byl ovlivněn tím prvním, kdy si zranění kotníku z tréninku obnovil Tomáš C. a Filip S. si z prvního zápasu odnesl „koňara“. Protože do zápasů nás nastoupilo jen 8, tak jsme prakticky celý druhý zápas hráli jen v šesti hráčích. Soupeřova plná soupiska 12 hráčů nám dovolila dát jen skoro 60bodů a my ubránili 100bodový příděl.

15.10.2019 Marek Martiník

Minižactvo U13 veze dvě výhry z Pardubic!

K dalším zápasům jsme vycestovali do Pardubic, kde nás čekal soupeř BK Studánka „B“. Čistě dívčí tým. S tímto soupeřem nemáme moc zkušeností, jelikož předchozí ročníky buď hrál skupinu sever nebo VPII. Ani označení „B“ nám toho moc neřeklo, takže jsme čekali, proti jakému družstvu vůbec nastoupíme. Nakonec to byl tým složený pouze z hráček ročníku 2007. My jsme přijeli v kompletní sestavě, chyběla jen dlouhodobě zraněná Natka.

výhra 12.10.2019 BK Studánka Pardubice "B" - ADFORS Basket Litomyšl  29:55 (4:14 14:22 23:41)
Nela Škeříková - 12, David Kubíček - 10, Dominik Suchomel - 9, Bohdana Metyšová - 7, Tadeáš Tichý - 5, Adam Diblík - 4, Jakub Ripka - 4, Jolana Jánová - 2, Daniel Večeřa - 2, Agáta Bártová - 0, Berenika Gultová - 0

Bohdana Metyšová - 14, Dominik Suchomel - 9, Nela Škeříková - 8, David Kubíček - 6, Tadeáš Tichý - 5, Berenika Gultová - 4, Agáta Bártová - 2, Adam Diblík - 2, Jolana Jánová - 2, Daniel Večeřa - 2, Jakub Ripka - 0

Dnes okomentuji oba zápasy dohromady. Měly hodně podobný průběh i skoro stejný výsledek. Vstup do zápasů, kde dostali více minut hráči užší rotace, se nám povedl. Soupeři jsme odskočili na 10, respektive 15 bodů. A v průběhu zbytku zápasů jsme si tento náskok udržovali a postupně navyšovali na konečných + 26 a +31, a to už v široké rotaci všech hráčů. Naše obranná fáze výrazně převyšovala tu útočnou. Naše osobní obrana dělala soupeři značné problémy. Ale zároveň jsme se možná poprvé setkali s clonami a v tu chvíli moc nevíme, jak je bránit.  Ale to zlepšíme. Za obranou fázi hry bych chtěl celý tým pochválit. V útočné fázi už nám to trochu drhlo. Zafungoval nám dobře rychlý přechod do útoku a nebýt něho, tak bychom se asi museli strachovat o výsledek. A to jsme ještě dost vyložených „šoupáků“ neproměnili. Protože hra do konsolidované obrany klasicky 1na1 už nám tolik nešla. Soupeř bránil velmi dobře, pozičně i osobně a našim menším hráčům to dělalo problém. Na tomto bych velmi rád chtěl zapracovat. Jako tým nemáme společné tréninky, individuální dovednosti jednotlivců máme dobré, ale musíme si trošku na hřišti vyhovět. Myslím si, že 2 společné tréninky by nám velmi pomohly. No uvidíme, jestli se domluvíme. A pak ještě jedno zjištění. Při hře v namixovaných pětkách je naše hra hezčí a efektivnější než hra čistě na dívčí a chlapeckou pětku. Byť by se mohlo zdát, že jak jen kluci, tak jen holky spolu již něco odehráli a mělo by to fungovat, tak opak je pravdou. Jako tým jsme silnější. A z toho mám radost.

Jinak ze zápasů mi utkvěly v paměti 3 pěkné zážitky. 1) Bebe přehoz na Táďu přes celé hřiště, ale tak, že i Kuba by měl problém to „chytit“ ještě na hřišti. Všichni už čekali, že to je aut, ale Táďa skokem proti zdi, ještě, že tam byly ty žíněnky, míč vyhodil zpět na Bóďu a ta sama pod košem zakončuje. 2) Končí čtvrtina, máme 20 vteřin na útok, ale my neútočíme. Bóďa dribluje na trojce. Z lavičky i z tribuny se hlasitě ozývá odpočítávání, čtyři, tří, dva, jedna a Bóďa s klaksonem střílí, no střílí, nestřílí, vrhá a dává koš. 3) Domča brání nejlepší hráčku soupeře, která najíždí na koš. Pozičně velmi dobře, ale soupeřka má přece jenom o pár centimetrů a pár kilo víc. Takže Domča skokem plavmo končí za koncovou čárou v žíněnkách. Škoda, že to nikdo nevyfotil. Ten úsměv s gestem, byl tak výmluvný, že rozhodčí ho málem šla zvedat a omlouvat se, že neodpískala faul.

Pak jsem ještě rád, že řady našeho realizačního týmu, čili mě, rozšířil nový asistent a pomalu ale jistě se už zapojuje, viď Bohdane. A dále naše řady rozšířila kustodka a zdravotnice v jednom Radka. No, abych začal studovat regule soutěže, jak vlastně velký může být realizační tým. Ale je moc fajn, že nás to všechny baví. Takže 9/11/2019 už se na vás těším doma na Jiskře, při zápase proti SŠB Pardubice. Ty jo, teď na to tak koukám, že to je třetí tým Pardubic v pořadí. Tak já věřím, že dáme hattrick. A vy? Přijďte nás podpořit. Společně to dáme!

14.10.2019 Zbyněk Tichý

Ženy na úvod 2. ligy zvítězily i díky 13 úspěšným trojkám!

V neděli ráno čekala naše ženy premiéra ve 2. lize. V městské hale jsme hostili tým BK Příbor, který se v loňské ročníku této soutěže pohyboval v dolních patrech tabulky. Cítili jsme, že dnes máme šanci na úspěch. Zároveň nám bylo jasné, že zadarmo to nebude a bude třeba podat ještě lepší výkon než naposledy v poháry s Poděbrady.
výhra 06.10.2019 ADFORS Basket SECCON Litomyšl - BK Příbor 78:66 (16:10 38:25 60:44)
Tereza Fekarová - 27, Sabina Knesplová - 13, Adéla Krajcigrová - 11, Daniela Marková - 8, Viktorie Jakubcová - 5, Tereza Hánělová - 3, Sabina Hartmanová - 3, Anna Jeřábková - 3, Barbora Křapová - 2, Adéla Štumarová - 2, Tereza Roubová - 1, Karolína Pakostová - 0

Vstup do zápasu nebyl vůbec podle našich představ. Namísto rychlé hry a celopločného presinku jsme viděli pomalý přechod a pasivní návrat do obrany. Ještě v první minutě tedy celá základní pětka vystřídala a přineslo to určité zrychlení a uvědomění si, jak že se dnes chceme prezentovat.

Na konci vyrovnané první periody jsme zaznamenali 7 bodů v řadě a mírně soupeřkám odskočili. Náskok se nám dařilo navyšovat i ve druhém dějství a to i díky pěti trojkám, které jsme v této desetiminutovce zaznamenali. V poločase jsme tak vedli 38:25. Rozhodně jsme se však vedením nechtěli nechat uchlácholit a naopak ve třetí čtvrtině ještě více přidat na tempu.

Ve druhém poločase jsme vedení lehce navyšovali a ve 32. minutě byl rozdíl již 20 bodů. Pak ale přišlo naše velké trápení. V útoku jsme zbytečně ztráceli míče a když jsme si vytvořili střeleckou pozici, tak jsme jí většinou nedokázali proměnit. Ze skóre 64:44 tu najednou po šesti minutách bylo hubené vedení 70:64 a bylo zaděláno na drama. Naštěstí jsme pak dokázali přerušit šňůru soupeře košem z pole a následně Tereza Fekarová dvěma trojkami pečetila naši výhru. Zároveň tím podtrhla svůj dnešní výborný výkon, když byla jasným střeleckým lídrem s 27 body, přičemž zaznamenala i 7 přesných střel z perimetru. Obecně střelba z tříbodového oblouku nám dnes šla a k výhře jsme si pomohli celkem 13 úspěšnými zásahy za 3, což je přesně polovina všech našich bodů.

Tato výhra nás nesmí rohodně ukonejšit, naopak by nás měla nabudit do další práce, protože jsme teprve na samém začátku. A to nejenom začátku sezony, ale i našeho cíle!

Závěrem děkujeme všem našim fanouškům, kteří si v neděli ráno přivstali a v brzý čas nás přišli podpořit. Výhra jim budiž odměnou :-).

Příští zápasy nás čekají v mnohem přijatelnější době a i s ohledem na atraktivitu soupeře očekáváme ještě větší návštěvu a podporu! V sobotu k nám přijede tým s nejzvučnějším jménem v ČR, byť v mužském provedení. V neděli si pak dáme ligovou odvetu za porážku v poháru.

sobota 19.10. v 18:00   ADFORS Basket SECCON Litomyšl - Basketball Nymburk

neděle 20.10. v 17:00   ADFORS Basket SECCON Litomyšl - Basket Poděbrady

07.10.2019 Martin Šorf

Žáci U14 si proti Hradci s chutí zastříleli a padla i stovka!

První domácí zápas mají za sebou naši mladší žáci, kteří hostili Sokoly z Hradce Králové. Do utkání jsme šli v roli favorita, což se od prvních minut potvrzovalo. Naše vedení stále narůstalo a tak bylo jen otázkou, na kolika bodech se rozdíl zastaví a zda překováme stobodovou hranici. Ta se nakonec k velké radosti rodičů podařila překonat ve 39. minutě zápasu.

Podrobnější komentář asi není třeba. Měli jsme navrch fyzicky i technicky a tomu výsledek odpovídá. Kluci si zápas užili a je fajn, že se do střelecké listiny zapsalo všech 11 hráčů, kteří byli k dispozici.

Za dva týdny jedeme na palubovku USK Praha, kde to bude hodně těžké. Teprve tento zápas v hlavním městě nám ukáže, jaké můžeme mít letos ambice v soutěži.

výhra 06.10.2019 ADFORS Basket Litomyšl - Královští Sokoli 105:41 (18:6 48:19 75:27)
Ondřej Vomáčka - 27 (+7 doskoků a 7 zisků), Kryštof Grujbár - 20 (+13 doskoků a 5 zisků), Matěj Hanuš - 18 (+5 zisků), Jonáš Brýdl - 10 (+8 doskoků), Ondřej Bílek - 8, Michal Broulík - 6, Šimon Vašek - 6, Adam Jozek - 4, Lukáš Pavliš - 2, Dominik Suchomel - 2, Tadeáš Tichý - 2

Minižactvo U12 si jasně poradilo s jičínskými dívkami

V sobotu náš smíšený tým U12 odehrál 1. kolo východočeského přeboru. Na domácí palubovce jsme hostili Jičín, který si vloni zapisoval dobré výsledky. Nastoupili jsme tedy v nejsilnější sestavě odhodláni bojovavat a zahrát co nejlepší basket.

Dívčí tým Jičína dorazil bohužel oslaben o nejlepší hráčky, které startovaly v lize U14. My jsme měli k dispozici deset hráčů a hráček, které jsme rozdělili do dvou pětek podle věku na 2008 a mladší. Od prvních minut byla patrná naše dovednostní i fyzická převaha, které jsme dokázali rychle využít a získat bodový náskok, ale nutno připomenout absenci jičínských nejlepších hráček. Neměli jsme problém zakládat rychlé protiútoky a bránit rozehrání soupeřek. Druhou pětku tvořili hráči ročníku 2009 a 2010, kteří neméně úspěšně navyšovali bodový náskok.

Všichni hráči se snažili o kombinační hru s důrazem na zakončení ve hře jedna na jedna. Tam se projevily některé naše nedostatky a přesně víme, co musíme natrénovat.

První zápas jsem vyhráli 96:15, koncovka zápasu se nám sice příliš nepovedla, kdy naše touha ”dohodit” stovku se změnila ve smršť nepřesných odhozů a nesoustředěných pokusů o ”něco”.

Do druhého zápasu děti nastoupily uvolněně s instrukcemi plošného presingu, důsledné osobní obrany a zakončováním dvojtakty po hře jedna na jedna, což se nám celkem dařilo. Výsledkem byl výsledek 102:18.

Na první duel velmi dobrý výsledek, ze kterého se děti právem radovaly, ale víme, co musíme zlepšit a co trénovat.

výhra 05.10.2019 ADFORS Basket Litomyšl - BSK Continental TJ Jičín 96:15 (22:2 50:6 70:13)
Daniel Večeřa - 17, Dominik Hodek - 16, Lukáš Peřina - 12, Dominik Suchomel - 12, Tadeáš Tichý - 11, Bohdana Metyšová - 10, Šimon Grujbár - 6, Agáta Bártová - 4, Tomáš Hanuš - 4, Adam Kodýtek  - 4

Tadeáš Tichý - 18, Dominik Hodek - 16, Bohdana Metyšová - 16, Dominik Suchomel - 13, Lukáš Peřina - 11, Tomáš Hanuš - 10, Daniel Večeřa - 10, Adam Kodýtek  - 4, Agáta Bártová - 2, Šimon Grujbár - 2
07.10.2019 Pavel Hanuš

Žáci U15 doma prohráli s fovarizovanými Kbely i Nymburkem

Po dvou zápasech na jihu Čech se tento víkend představili naši starší žáci na domácí palubovce. Hostili jsme dva týmy, které vloni postoupili na MČR mladších žáků. Kbely obsadily konečné 4. místo, Nymburk byl 8. Bylo tedy více než zjevné, že nás čeká opět přetěžký úkol. Navíc jsme se museli obejít bez několika hráčů základní rotace, kteří byli o víkendu se školou na zahraničním zájezdu.

Vstup do sobotního utkání se nám vydařil velmi dobře, především v útoku, když jsme se brzy ujali vedení 9:4. Pak se vyrovnala hra i skóre a v polovině druhé periody byl stav 22:23. Pak udělali hosté šňůru 10 bodů v řadě a v poločase jsme prohrávali 24:33. Ve druhé půli si hosté stále udržovali převahu a 5 minut před koncem byl stav 52:67. Zbytek utkání už byl z naší strany trošku rezignace a prohráli jsme jej 2:19, čímž rozdíl výrazně narostl. Kbely se tu prezentovaly velmi kvalitní obranou a tlakem na hráče, což nám dělalo značné problémy. Dnes vyhrál lepší tým, takže musíme ještě pořádně zamakat, abychom mohli v odvetě usilovat o výhru.

výhra 28.09.2019 ADFORS Basket Litomyšl - TJ Sokol Kbely 54:86 (16:17 24:33 39:55)
Ondřej Vomáčka - 14, Adam Bielko - 11, Tomáš Folta - 11, Jan Bubeníček - 6, Bohdan Slawisch - 6 (+16 doskoků), Tomáš Sedláček - 4, Štěpán Markov - 2, Kryštof Grujbár - 0, Petr Špajs - 0, Dominik Suchomel - 0

V neděli jsme hostili Nymburk a opět byli favoritem naši soupeři. Papírové předpoklady se ale dnes rozhodně nepotvrdily, rozhodně ne do obrazu hry. Zápas byl do 17. minuty hodně vyrovnaný, ale v závěru druhé čtvrtiny jsme udělali šňůru 13:1 a do šaten odcházeli se slibným náskokem 40:30.

Ve třetí periodě Nymburk dle očekávání přitlačil a naši kluci začali dělat nesmyslné chyby. V této desetiminutovce jsme úplně propadli a prohráli jí 9:28. Zbraně jsme však nesložili a ještě 4 minuty před koncem jsme prohrávali o jediný bodík 64:65. V tu dobu už nebyl na hřišti vyfaulovaný Bóďa Slawisch a když vedle něj s pěti fauly za chvíli usedl i Tomáš Folta, bylo jasné, že to na obrat už nebude.

Kluci dnes ale podali mnohem lepší výkon než v sobotu a dnes jsme na výhru opravdu měli. Škoda té pokažené třetí čtvrtiny.

výhra 29.09.2019 ADFORS Basket Litomyšl - BA Nymburk 71:79 (14:17 40:30 49:58)
Tomáš Folta - 28 (+19 doskoků), Bohdan Slawisch - 12 (+15 doskoků), Ondřej Vomáčka - 9, Adam Bielko - 8, Jan Bubeníček - 6, Štěpán Markov - 5, Tomáš Sedláček - 3, Kryštof Grujbár - 0, Dominik Suchomel - 0
30.09.2019 Martin Šorf

Minižáci U13 zahájilo sezónu výhrami nad BK Pardubice

Na úvod sezóny na naši palubovku zavítalo družstvo BK Pardubice "B". "B" v podání Pardubic znamená, že tento tým je složený z hráčů ročníku 2008 a dále pak z hráčů 2007, kteří se nevyšli do týmu na kvalifikaci o MČR. Takže jinými slovy, "B" vůbec neznamená, že to jsou nějaký "ořezávátka", protože tým Pardubic má velmi širokou základnu a ročník 2008 jsou úřadující přeborníci Pardubického kraje. My jsme více méně také nastoupili s týmem U12, jelikož nám chyběl David, Jolča a Natka a z ročníku 2007 jsme měli jen Bebe a Nelču. Ale do zápasů jsme šli s odhodláním vyhrát.

výhra 28.09.2019 ADFORS Basket Litomyšl  - BK Pardubice "B" 52:41 (14:5 25:13 39:25)
Dominik Suchomel - 21, Nela Škeříková - 8, Berenika Gultová - 6, Tadeáš Tichý - 6, Bohdana Metyšová - 5, Jakub Ripka - 3, Dominik Hodek - 2, Agáta Bártová - 1, Adam Diblík - 0

Vstup do zápasu se nám velmi povedl. Dobře fungovala obrana, osobní, aktivní, celoplošná s dobrým tlakem na hráče s míčem i bez. V útoku už to tak slavné nebylo. Co my dokázali zahodit! Ale průběžný výsledek 14:5 po první části nebyl vůbec špatný. Ve zbytku zápasu jsme rotovali celou lavičku s tím, že z naší první pětky byli na palubovce vždy jen 2 až 3 hráči. Hra měla plynulý spád, místy jsme se dostávali až na rozdíl 20 bodů, a za celý zápas jsme se nedostali do vážnějších problémů. Konečné vítězství o 11 bodů bylo zasloužené.

Bohdana Metyšová - 18, Tadeáš Tichý - 14, Nela Škeříková - 12, Dominik Hodek - 6, Dominik Suchomel - 6, Berenika Gultová - 5, Jakub Ripka - 4, Adam Diblík - 2, Agáta Bártová - 0

Tak jak jsme celkem pohodově hráli první zápas tak vyrazně nepohodlně jsme vstoupili do druhého. Soupeř na nás vlítnul, v útoku se nám nedařilo a v obraně jsme nebyli schopni ubránit hráče č.18 Pokorného, který nás převyšoval svoji výškou a váhou. A když se na trojce rozhodl, že půjde do koše, tak šel a dal nám koš. V úzké rotaci prohra po první čtvrtce o 6, průbežně 9:15. Ve druhé části se naše hra zlepšila, ale stále to ještě nebylo ono. Sice jsme čtvrtinu vyhráli a skóre otočili v náš prospěch na 25:23, ale do toho, čím bychom se chtěli prezentovat stále ještě chybělo mnoho. Proto jsme si v poločase opět sedli a znovu si vše rozebrali. Základem je kvalitní osobní obrana, rychlý přechod na útočnou polovinu, pokud možno hned rychlou přihrávkou. Nechceme tahat míč v jednom hráči s hlavou dole. A následně v postupném útoku obranu soupeře otevřít přes nájezd a vyhození. A ono to šlo! Nástup do třetí čtvrtiny famózní. Během tří minut šňůra 12:0 a zápas se zlomil v náš prospěch. Následně již v širší rotaci jsme zápas dovedli do poklidného vítězství a všichni hráči zaznamenali koš.

Celkově se mi dvojzápas líbil. Nebyli jsme v plné sestavě, ale odehráli jsme dva velmi kvalitní zápasy. A tak jako loňský rok to bude i o tom, zda bude či nebude David, jelikož to je náš jediný hráč, který se dokáže výškou a vahou rovnat s velkými kluky soupeře. Byť Bebe bojovala velmi srdnatě. Pro dost hráčů je to přechod na vysoké koše, se kterým se musí srovnat. A tak jak jsme zahráli ve třetí čtvrtině druhého zápasu, tak to je pro mě cíl. Ne všichni hráči jsou na něj připraveni, ale to je pro nás úkol ještě více zabrat na trénincích.

30.09.2019 Zbyněk Tichý

Junioři U19 - hranice 100 bodů nebyla ani jednou překonána

Na začátku nové sezóny jeli junioři U19 odehrát své první dva zápasy do Svitav, kde jsme minulý ročník zakončili dvěma vítězstvími. Stejně jako na trénincích se ani nyní tým nesešel v kompletní sestavě a do zápasů zasáhlo jen devět hráčů.

Ctíme sílu soupeře, ale již předem jsme věděli, že bychom tyto zápasy měli vyhrát. Náš předpoklad se potvrdil a od prvních minut jsme vedli a postupně vedení navyšovali. Hrálo se ve velmi vysokém tempu a většina našich košů (což je výborné) padla z rychlých protiútoků. Někdy ale bylo tempo hry příliš vysoké a na úkor kvality basketbalu. V těchto úsecích bylo mnoho ztrát a nepřesných střel pramenících ze špatné volby místa na střelu nebo z naší netrpělivosti a potřebě rychle zakončit. Lépe se pohnout, naběhnout do volného prostoru, dát ještě jednu přihrávku navíc, to nám tady chybělo. Když jsme se sklidnili a zaujali správná postavení na hřišti, posouvali se na správná místa, pak jsme si dokázali připravit dobrou pozici pro zakončení. Vyzkoušet si různé útočné systémy a sehrát se bylo jedním z cílů v těchto zápasech.

Po podobném průběhu obou zápasů se skóre na tabuli zastavilo na prakticky stejném výsledku. Soupeři jsme nedovolili dát více než 50 bodů a nám ke stovce chyběli čtyři. Nebyli jsme v časovém presu a do konce v obou zápasech zbývala více než minuta hry, ale koš se pro nás uzamkl. Je pozitivní, že se všichni hráči bodově prosadili a že jsme se trochu sehráli.

Aby nám to v příštích a daleko těžších zápasech ladilo a klapalo, musíme se v dalších trénincích ještě více zaměřit na doladění pohybu hráčů na útočné polovině. Jsem rád, že jsem v našem týmu mohl přivítat nového hráče Štěpána Vlčka, který nás jistě posílí ve všech basketbalových činnostech a který zahájil svou litomyšlskou etapu efektním dunkem.

výhra 28.09.2019 Basketbal TJ Svitavy - ADFORS Basket Litomyšl 40:96 (9:16 22:43 31:76)
Matěj Sádovský - 20, Tomáš Kotěra - 16, Filip Suchomel - 14, Štěpán Vlček - 14, Daniel Seidl - 12, Jan Poláček - 8, Petr Černý - 6, Vilém Havran - 4, Jeroným Lněnička - 2

Matěj Sádovský - 20, Filip Suchomel - 20, Štěpán Vlček - 18, Tomáš Kotěra - 12, Jeroným Lněnička - 8, Daniel Seidl - 8, Jan Poláček - 6, Petr Černý - 2, Vilém Havran - 2

30.09.2019 Marek Martiník

Žáci U14 zahájili ligu dvěma venkovními výhrami i přes špatné začátky zápasů

Na úvod ligové soutěže mladších žáků jsme zajížděli do Vysoké nad Labem a do Josefova. Sobotního soupeře jsme vůbec neznali, neb vloni hrál v kategorii U13 ve 2. výkonnostní skupině. Skončil v ní 2., tedy stejně jako my ve VP 1. Naopak nedělního soupeře z Josefova jsme dobře znali, neb se s ním utkáváme pravidelně již několik let. Bohužel v obou duelech absentovali nemocní Matěj Hanuš s Milanem Tobiškou a také Ondra Bílek.

Tento zápas ukázal, jal veliký je rozdíl mezi VP1 a VP2. Ano, první čtvrtina byla hodně vyrovnaná a dokonce jí domácí vyhráli, ale my jsme v této desetiminutovce minuli snad deset jasných pozic a kluci se nemohli dostat do tempa. To není žádná výmluva, však taky kluci dostali vyčiněno. Ve zbývajících 30 minutách však na hřišti jasně dominoval náš tým, který těžil především z aktivní obrany, když měl téměř 40 zisků. Nakonec jsme si došli pro poklidné 54 bodové vítězství a pozitivem je, že se všech deset hráčů zapsalo do střelecké listiny.

výhra 21.09.2019 BK NAPOS Vysoká n. L.  - ADFORS Basket Litomyšl 39:93 (17:15 22:43 29:70)
Ondřej Vomáčka - 22, Jonáš Brýdl - 14, David Kubíček - 14, Šimon Vašek - 14, Adam Jozek - 13, Kryštof Grujbár - 5, Dominik Suchomel - 4, Michal Broulík - 3, Ivan Jetmar - 2, Lukáš Pavliš - 2

Druhý zápas jsme začali opět velmi ospale a naopak domácí hráli s velkou chutí a energii. Soupeř trefoval i težší střely a naopak my se v zakončení trápili stejně jako v sobotu. Logickým vyústěním bylo vedení Josefova 16:8 po první čtvrtině, které bylo naprosto zasloužené. Ve druhé čtvrtině se naše hra již zlepšila a ztrátu jsme začali ukrajovat. Do problémů s fauly se dostal Ondra Vomáčka, což jehu hru v obraně limitovalo. Co by ale měli říkat domácí, kterým se jeden z klíčových rozehrávačů vyfauloval již v 17. minutě. První půli jsme uzavřeli trojkou v poslední vteřině, kterou jsme strhli vedení na naši stranu v poměru 26:24.

Ve druhém poločase už to bylo z naší strany podařenější představení. Třetí desetiminutovku jsme vyhráli 23:10, na čemž měl velký podíl právě Ondra Vomáčka, který trefil v tomto období 4 trojky a celkem jich v zápase zaznamenal 5 s výbornou úspěšností 55%. Tak jak Ondrovi šly trojky, tak celému týmu nešly dvojky :-( V zápase jsme měli úspěšnost střelby pouhých 34% a to většina pokusů byla z pod koše, nebo z dvojtaktu. Takováto střelecká mizérie by se nám v souboji s těžšími soupeři nemusela vyplatit, byť v Josefově to na vítězství nakonec stačilo. Opět bylo pozitivním faktem, že se každý hráč střelecky prosadil.

výhra 22.09.2019 TJ Sokol Jaroměř-Josefov - ADFORS Basket Litomyšl 43:67 (16:8 24:26 34:49)
Ondřej Vomáčka - 26, Šimon Vašek - 10, Kryštof Grujbár - 9, Jonáš Brýdl - 8, Ivan Jetmar - 4, Dominik Suchomel - 3, Michal Broulík - 2, Adam Jozek - 2, Lukáš Pavliš - 2, David Kubíček - 1