logo

Články - Junioři U19

Junioři U19 prohráli s vedoucím týmem tabulky

PDF download
Podruhé v této sezóně jsme se utkali s atlety z Rychnova nad Kněžnou a na rozdíl od domácích zápasů, kde jsme se ve druhém zápasu přetahovali o vítězství, jsme nyní nebyli aspoň trochu vyrovnaným soupeřem ani v jednom zápasu. Do Rychnova jsme nejeli vyhrát, ale nutno poznamenat, že nám dva hráči, Filip S. a Tomáš U., chyběli a i to bylo příčinou tak velkých bodových rozdílů na konci zápasů.

výhra 07.03.2020 BC Spartak Rychnov nad Kněžnou - ADFORS Basket Litomyšl 75:35 (12:6 29:14 52:24)
Matěj Sádovský - 10, Vilém Havran - 7, Tomáš Kotěra - 6, Arsenij Bobryshev - 4, Štěpán Vlček - 4, Tomáš Candrák - 2, Daniel Seidl - 2, Petr Černý - 0, Matěj Martiník - 0, Jan Poláček - 0

Tomáš Kotěra - 12, Arsenij Bobryshev - 8, Daniel Seidl - 8, Vilém Havran - 3, Matěj Martiník - 3, Matěj Sádovský - 3, Štěpán Vlček - 2, Tomáš Candrák - 0, Petr Černý - 0, Jan Poláček - 0

V obou zápasech se velmi rychle projevila basketbalová a atletická síla soupeře, jehož hráči hrají i za ligové týmy v jiných kategoriích. Všechny čtvrtiny jsme prohráli a soupeř dal dvojnásobný počet bodů než my. Nedařila se nám střelba ze střední vzdálenosti a na doskoku kraloval obrovitý hráč Rychnova Chlumecký M. Co se nám dařilo, byly naučené signály jak ze hry, tak z autu. Nebylo jich sice mnoho, ale když se povedlo načasování a správný pohyb, pak z toho byla pěkná basketbalová situace. Zápasy to byly tvrdé a každý hráč si odnesl nějaký šrám. V každé zápasu jsme udělali více než 20 ztrát.

Zobrazit celou zprávu
10.03.2020 Marek Martiník

Junioři U19 vybojovali v derby proti Vysokému Mýtu dvě výhry.

Netradičně v sobotu navečer a navíc ve velké tělocvičně městské sportovní haly jsme odehráli dva napínavé zápasy, ve kterých jsme vždy prohrávali a zápasy museli otáčet. Velkou halu jsme si chtěli užít a tak po vzoru zápasů žen, byl do boje povolán DJ i moderátor zápasu. Předchozí zápasy na palubovce VM jsme vyhráli, ale nyní jsme byli my i soupeř v jiných sestavách. Vyrovnaný a napínavý průběh obou zápasů, jak na palubovce, tak v hledišti, nedovolil velkému počtu diváků se ani na chvíli nudit.

výhra 22.02.2020 ADFORS Basket Litomyšl - Sokol Vysoké Mýto 53:41 (10:18 22:30 34:35)
Tomáš Ulrych - 19, Tomáš Kotěra - 14, Vilém Havran - 6, Tomáš Candrák - 5, Štěpán Vlček - 4, Daniel Seidl - 2, Matěj Martiník - 1, Jan Poláček - 1, Matěj Sádovský - 1, Arsenij Bobryshev - 0

První zápas jsme nezačali dobře a po první čtvrtině ztráceli osm bodů na soupeře. V této části jsme hodně stříleli z dálky, nepadalo nám to, a protože nám chyběl útočný doskok, tak body hlavně i díky rychlému pohybu a úspěšným střelám A. Chytila připisoval soupeř. Ve druhé čtvrtině nám soupeř odskočil až na 11 bodový rozdíl 18:29, ale pak jsme i my dokázali přidat nějaké body a čtvrtinu jsme alespoň bodově neprohráli. Po změně stran se nám zlepšila přesnost střelby a pomohli jsme si i větším důrazem v obraně a čtvrtinu vyhráli o sedm bodů. Do poslední čtvrtiny jsme šli za stavu 34:35 a zahájili ji úspěšnou trojkou, která překlopila vedení na naši stranu a to, už jsme si nenechali vzít. Pak jsme ještě přidali dalších 7 bodů v řadě. V poslední čtvrtině jsme měli šestky 15/10 a i to byl jeden z faktorů, že jsme čtvrtinu vyhráli 19:6.

Tomáš Ulrych - 14, Matěj Sádovský - 12, Štěpán Vlček - 12, Tomáš Kotěra - 7, Arsenij Bobryshev - 4, Tomáš Candrák - 4, Vilém Havran - 2, Matěj Martiník - 2, Jan Poláček - 0, Daniel Seidl - 0

Druhý zápas začal střídavým vedením obou týmů a opět to byl hráč VM - A. Chytil, který nám dělal velké problémy a dal za 10min 10bodů. Po první čtvrtině jsme byli mínus 4 body. Stejně jako v prvním zápasu, tak i nyní nám ve druhé čtvrtině soupeř odskočil na 10bodový rozdíl. Basketbal je ale hra bodových šňůr a i my jsme měli lepší úsek, přidali nějaké koše a dokázali čtvrtinu vyhrát. V polovině zápasu byl stav na tabuli 33:36. Třetí čtvrtinu jsme vyhráli 12:9 a stav byl srovnán na 45:45. Šesti body v řadě jsme my začali poslední čtvrtinu. Pak se soupeř, i díky P. Kaplanovi, dotáhl zpět a 4 minuty před koncem i před nás na 53:56. V 9. minutě nás dobře zahraný signál z autu pro Š. Vlčka přiblížil na mínus jeden bod  55:56. Ve stejné minutě M. Sádovský přidal 2 body a my šli do jednobodového vedení 57:56. Tím se bodový účet zápasu uzavřel. V poslední minutě totiž body z velmi nadějné pozice z pod koše soupeř nepřidal, naše dvě šestky košem nepropadly a poslední nájezd VM jsme ubránili.

Ukázalo se, že náš větší pohyb a aktivita jak v útoku, ale hlavně důraz v obraně výrazně zlepšuje naši hru. Když více běháme bez míče a zatlačíme na soupeře, pak jsme konkurenceschopní.

25.02.2020 Marek Martiník

Junioři U19 prohráli na Tesle v obou zápasech velkým bodovým rozdílem.

Skromná sestava sedmi hráčů cestovala v sobotu 8. 2. k dalším dvěma zápasům nadregionální ligy do Pardubic. Na domácím hřišti jsme v říjnu 2019 hráli v plné sestavě a dokázali jsme druhý tým tabulky i jednou porazit. Nyní byla situace opačná a naše lavička zela prázdnotou. I tento fakt ovlivnil průběh obou zápasů.

výhra 08.02.2020 Tesla Pardubice - ADFORS Basket Litomyšl 105:45 (26:11 52:23 75:35)
Matěj Sádovský - 18, Tomáš Kotěra - 12, Arsenij Bobryshev - 5, Tomáš Candrák - 4, Daniel Seidl - 4, Jan Poláček - 2, Matěj Martiník - 0

Tomáš Kotěra - 17, Matěj Sádovský - 16, Tomáš Candrák - 5, Matěj Martiník - 2, Daniel Seidl - 2, Jan Poláček - 1, Arsenij Bobryshev - 0

Oba zápasy budu hodnotit najednou, protože herní projev obou týmů byl v obou zápasech stejný. Kromě malého počtu hráčů na naší straně byl hlavním a rozhodujícím faktorem, kvůli kterému jsme prohráli tak velkým rozdílem, pohyb hráčů. Všichni hráči soupeře byli atletičtější, běhavější, dynamičtější. Rozdíl v pohybu se promítnul do všech činností na hřišti. V útoku jsme se obtížně dostávali ke koši, v obraně pak naopak nedokázali zachytit pohyb útočníků a míč si soupeř v našem vymezeném území snadno přihrával. K velkému bodovému rozdílu přispělo i více než 20 našich ztrát v každém zápasu.

10.02.2020 Marek Martiník

Junioři U19 si o víkendu zapsali čtyři vítězné zápasy a upevnili si tak 3. pozici v tabulce Nadregionální ligy.

Zápasově nabitý víkend čekal na naše juniory U19, kteří hráli jak na domácí palubovce proti Svitavám, tak i, o den později, na hřišti Havlíčkova Brodu. V sobotu k nám na Jiskru přijeli hráči Svitav, kteří jsou na posledním místě tabulky, a naše vítězství bylo povinností. V neděli jsme brzy ráno vyrazili do Havlíčkova Brodu, kde jsme dohrávali odložené zápasy, a čekal nás tým, se kterým pravidelně hrajeme vyrovnané a napínavé zápasy. I nyní o drama nebyla nouze.
výhra 25.01.2020 ADFORS Basket Litomyšl - Basketbal TJ Svitavy 91:42 (27:9 49:15 74:27)
Tomáš Kotěra - 21, Petr Černý - 15, Filip Suchomel - 15, Vilém Havran - 8, Jan Poláček - 8, Matěj Sádovský - 8, Tomáš Candrák - 6, Matěj Martiník - 6, Arsenij Bobryshev - 4

Zápasy proti Svitavám jsme nechtěli nijak vypustit nebo v hlavách soupeře podcenit. Cílem bylo vyzkoušet si různé útočné hrací systémy, které pak budeme potřebovat v dalších a těžších zápasech.

První zápas jsme zahájili dvěma úspěšnými trojkami, ujali se vedení a postupně připisovali další body. Každou čtvrtinu jsme vyhráli většinou výrazným bodovým rozdílem. Konečný padesátibodový rozdíl odpovídal dění na hřišti.  V zápasu jsme udělali 19 ztrát, z toho jich 11 bylo ze špatných přihrávek.

Arsenij Bobryshev - 18, Filip Suchomel - 12, Tomáš Candrák - 10, Tomáš Kotěra - 9, Vilém Havran - 8, Petr Černý - 7, Matěj Sádovský - 6, Daniel Seidl - 6, Jan Poláček - 5, Matěj Martiník - 4

Do druhého zápasu jsme nastoupili v mírně upravené sestavě. Sice jsme dali první koš, ale pak nám to přestalo „padat“ a byl to soupeř, který zapsal osm bodů v řadě. Pak jsme zase šňůru sedmi bodů udělali my. Po zbytek první čtvrtiny jsme se s vyhecovaným soupeřem přetahovali o vedení a hráč Svitav, Bajtek T., v poslední minutě úspěšnou trojkou strhl vedení na soupeřovu stranu. Zápas tak dostal úplně nový náboj, což jsme potřebovali. Věřili jsme v naše schopnosti, ale každý asi jen v ty svoje, protože jsme prvních pět minut ve druhé čtvrtině hráli jen na sebe a útok končili po pěti vteřinách pobytu na útočné polovině. Nechodili jsme na útočný doskok a začali být trochu nervózní z toho, že nám to nepadá a stále je skóre vyrovnané. Až v šesté minutě jsme začali hrát kolektivně, byli jsme trpělivější v útoku a vypracovali si několik dobrých střeleckých pozic a prostorů pro nájezd. Přechod na kolektivní způsob hry se projevil i bodově, kdy jsme zapsali čtrnáct bodů a soupeř jen tři. Druhá polovina zápasu už byla plně v naší režii a nakonec z toho bylo vítězství opět o padesát bodů. Jsem velmi rád, že jsme si ve druhé čtvrtině prošli „těžkou chvilkou“, zvládli ji a snad pochopili, že otočit zápas pár minut trvá, chce to být trpěliví a hrát kolektivně.  Všichni hráči se bodově prosadili a fyzická i bodová zátěž se tak rozdělila na všechny hráče. Fyzičku jsme si potřebovali pošetřit na neděli do Havlíčkova Brodu.

výhra 26.01.2020 TJ Jiskra Havlíčkův Brod - ADFORS Basket Litomyšl 58:66 (12:15 20:33 47:50)
Štěpán Vlček - 14, Tomáš Ulrych - 11, Filip Suchomel - 10, Tomáš Candrák - 9, Tomáš Kotěra - 9, Arsenij Bobryshev - 8, Matěj Martiník - 2, Matěj Sádovský - 2, Jan Poláček - 1, Vilém Havran - 0

V mrazivém nedělním ránu jsme vyrazili do Havlíčkova Brodu, kde jsme se postupně sjeli v celkovém počtu jedenácti hráčů. Tým HB tvořilo jen hráčů sedm. Více hráčů na naší straně, naše výšková převaha, černé dresy, hlasitá hudba z našeho reproduktoru a smeče do koše při rozcvičování, to vše budilo respekt k našemu týmu. Vstup do zápasu se nám povedl a brzy jsme se i po úspěšné trojce ujali vedení 9:2. Soupeř také zapsal nějaké body, ale my se stále drželi na pětibodovém náskoku. Od sedmé do desáté minuty jsme stříleli 6× z čáry trestného hodu, ale připsali si jen dva úspěšné pokusy. I toto byl jeden z důvodů našeho vedení jen o tři body po deseti minutách. Druhou čtvrtinu jsme vyhráli 18:8 a v poločasu na tabuli bylo skóre 20:33. Třetí čtvrtinu jsme zahájili jedenáctibodovou šňůrou a bodový rozdíl se navýšil na 24 bodů! Zápas se zdál být rozhodnut. To bylo ve čtvrté minutě třetí čtvrtiny. Soupeř bránil zónově, a i když někdy kostrbatě, tak jsme ji dokázali úspěšně překonat. To ale v této části hry přestalo platit a začala naše temná část zápasu, kdy jsme kupili ztráty a opět nehráli kolektivně. I pod vlivem některých rozhodnutí rozhodčích jsme se nechali psychicky rozhodit a víc mysleli na naše bolístky než na hru. Soupeř se velmi často prosazoval jednoduchým a všem známým signálem pick and roll. Za osm minut, tedy ve druhé minutě poslední čtvrtiny soupeř VYROVNAL skóre na 50:50!!! Do vedení jsme ale tým HB nepustili. Košem s faulem a úspěšnou šestkou jsme odskočili na tři body. Pak se opět soupeř šestkami dotáhl na rozdíl jednoho bodu. T. Kotěra nás pak úspěšnou šestkou a trojkou poslal na 5 bodů od soupeře. Koncovka byla napínavá, ale zvládli jsme ji. Byli bychom ji mohli zvládnout ještě líp, kdybychom se trefovali z čáry trestného hodu. V posledních čtyřech kritických minutách jsme stříleli sedm šestek a proměnili jen jednu! Dokázali jsme tedy najet do koše, dát koš nebo vynutit si faul, ale ty šestky, příště nám mohou chybět…

Štěpán Vlček - 18, Arsenij Bobryshev - 15, Matěj Sádovský - 14, Tomáš Ulrych - 12, Tomáš Candrák - 4, Petr Černý - 4, Filip Suchomel - 4, Matěj Martiník - 3, Vilém Havran - 2, Jan Poláček - 0

Po krátké pauze jsme rozehráli druhý zápas, ve kterém nám ale chyběl Tomáš K., protože se na konci prvního zápasu zranil. Vyhráli jsme první a třetí čtvrtinu větším bodovým rozdílem než soupeř druhou a čtvrtou. Překonání zónové obrany nám stále dělalo problémy, ale okénka v ní jsme dokázali využít. Zvýšila se nám také úspěšnost střelby ze střední vzdálenosti a střelba trojek.  V zápasu jsme soupeři odskočili až na sedmnáctibodový rozdíl a dovolili se mu přiblížit maximálně na pět bodů.

Čtyři zápasy ve 24 hodinách byli náročnou zkouškou fyzických i psychických sil a zároveň nám ukázaly na co se zaměřit v dalších trénincích.

28.01.2020 Marek Martiník

Junioři U19 vybojovali dvě rozdílné výhry

V přímém souboji o třetí místo v tabulce jsme díky těmto výhrám předstihli basketbalisty z Chrudimi.

V prvním zápase jsme se po několika úvodních nepřesnostech ujali vedení, které jsme si udržovali a postupně navyšovali. Zápas byl vyrovnaný a bodově, na rozdíl sedmnácti bodů, jsme od soupeře odskočili až ve třetí čtvrtině. V zápase se nám dařila střelba ze střední vzdálenosti a k vítězství jsme si pomohli i čtyřmi trojkami.

výhra 11.01.2020 ADFORS Basket Litomyšl - TJ Sokol BK Chrudim 70:49 (19:14 35:26 56:41)
Štěpán Vlček - 16, Filip Suchomel - 13, Tomáš Candrák - 12, Matěj Sádovský - 8, Jan Poláček - 6, Tomáš Kotěra - 5, Tomáš Ulrych - 5, Arsenij Bobryshev - 3, Vilém Havran - 2, Matěj Martiník - 0, Daniel Seidl - 0

Druhý zápas byl velmi vyrovnaný. Týmy se střídaly ve vedení a byli jsme to většinou my, kdo dotahoval mírný náskok soupeře. V druhé polovině druhé čtvrtiny soupeř udělal krátkou bodovou šňůru a v poločasu vedl o osm bodů. V první půlce jsme na útočné polovině hráli hodně individualisticky a zbrkle. Nepřihráli jsme si a každý to chtěl zachránit sám. Střelba ze střední vzdálenosti, která nám pomáhala v prvním zápase, nám nyní nešla a protože jsme nechodili na doskok, tak body přidával soupeř. Víc si půjčit míč a hrát hlavně bez něj, kdy pohybem hráčů bez míče si vytvoříme lepší prostor na střelu či možnost nájezdu do rozhozené obrany, to byl náš plán do třetí čtvrtiny. Úkol jsme splnili a třetí čtvrtinu vyhráli 21:10, díky čemuž jsme vedli o tři body. Tento rozdíl se ukázal jako rozhodující, protože v poslední čtvrtině to byl boj o každý míč a doskok. Oba týmy daly v této části hry jen jedenáct bodů. Dramatickou koncovku jsme ustáli a vyhráli právě o tři body.

Matěj Sádovský - 18, Tomáš Kotěra - 11, Tomáš Ulrych - 10, Štěpán Vlček - 8, Tomáš Candrák - 6, Filip Suchomel - 6, Arsenij Bobryshev - 0, Vilém Havran - 0, Matěj Martiník - 0, Jan Poláček - 0, Daniel Seidl - 0
13.01.2020 Marek Martiník

Junioři U19 si připsali další dvě výhry. První výhra v Jevíčku ale byla velmi těžká

V sobotu navečer odehráli junioři U19 dva vítězné zápasy na palubovce Jevíčka. Soupeř to byl pro nás neznámý, protože jsme zde nikdy nehráli. O soupeři jsme věděli jen statistické informace z webu ČBF, konkrétně to, že mají jednoho rozdílového hráče, který má velký počet nastřílených trojek.
výhra 07.12.2019 BK Jevíčko - ADFORS Basket Litomyšl 69:72 (22:25 40:38 48:52)
Tomáš Kotěra - 22, Štěpán Vlček - 13, Tomáš Ulrych - 10, Matěj Martiník - 9, Tomáš Candrák - 6, Daniel Seidl - 6, Petr Černý - 4, Arsenij Bobryshev - 2

Začátek prvního zápasu probíhal v napjaté a hlučné atmosféře. Domácí tým byl mohutně povzbuzován svými fanoušky a ti byli i součástí lavičky a tak nebylo poznat, kdo na ni patří a kdo ne. Byli jsme to ale my, kdo se ujal vedení a udržel ho celou první čtvrtinu. Soupeř zónově bránil, a tak nám chvíli trvalo, než jsme přišli na způsob, jak ji překonat. Nešly nám hrát žádné naučené signály, ale jednoduchá a velmi účinná se ukázala hra 1/1. V obraně jsme se soustředili na hráče číslo 30, který nám ale i tak za první půlku dal 22 bodů, z toho 4 trojky. V poločasu soupeř vedl o koš, a to i díky naší malé efektivitě na útočném doskoku. Ve druhé polovině jsme si rychle vzali vedení zpět, ale basketbal je hra šňůr a skóre se přelévalo. Ve třetí čtvrtině se nám navíc zranil Tomáš Ulrych, nicméně se ještě stačil do zápasu vrátit. V poslední čtvrtině jsme si v sedmé minutě vybudovali osmibodový náskok na 64:56. Soupeř se ale nevzdával a byl to opět hráč číslo 30, který nám za tři minuty dal 10 bodů. Z naší strany zase tento úsek patřil Tomáši Kotěrovi, který nás svými úspěšnými nájezdy 1/1 držel bodově před soupeřem.  V celém zápasu jsme byli pod velkým tlakem. Díky atmosféře v hale, výkonu časoměřičů i občas prapodivným verdiktům rozhodčích, kdy byl např. uznán i neplatný koš, a dalším sporným momentům to byl pro nás morálně velmi těžký zápas, který jsme nakonec zvládli a vyhráli. O to víc si vážím tohoto vítězství.

výhra 07.12.2019 BK Jevíčko - ADFORS Basket Litomyšl 58:89 (15:22 25:43 42:66)
Tomáš Ulrych - 23, Tomáš Kotěra - 16, Daniel Seidl - 16, Arsenij Bobryshev - 10, Petr Černý - 10, Tomáš Candrák - 6, Matěj Martiník - 4, Štěpán Vlček - 4

Ač fyzicky velmi unaveni, ale psychicky posilněni vítězstvím z prvního zápasu jsme si chtěli v tom druhém hned od začátku vybudovat bodový náskok, který nám dá klid do zbývajících minut. Plán jsme plnili od první minuty a prvního koše. Nepovedený dunk hráče Jevíčka č. 30 ve druhé minutě první čtvrtiny jakoby předznamenal další průběh zápasu, ve kterém jsme se ujali vedení a průběžně ho navyšovali. Naše poločasové vedení o 18 bodů úplně uklidnilo atmosféru v hale a v druhé půli se zápas jen dohrával.

09.12.2019 Marek Martiník

Junioři U19 odehráli dva rozdílné zápasy se stejným výsledkem.

V sobotu jsme na Jiskře přivítali tým z Rychnova nad Kněžnou, který patří k favoritům naší skupiny a o kterém jsme věděli, že je velmi dobře fyzicky připraven. První zápas jsme prohráli rozdílem třídy. Naopak druhý jsme hráli vyrovnaně, bojovali o vítězství, ale prohráli ho.
výhra 09.11.2019 ADFORS Basket Litomyšl - BC Spartak Rychnov nad Kněžnou 33:90 (10:20 20:44 29:66)
Štěpán Vlček - 9, Filip Suchomel - 8, Matěj Sádovský - 7, Tomáš Kotěra - 5, Arsenij Bobryshev - 2, Tomáš Candrák - 2, Petr Černý - 0, Matěj Martiník - 0, Daniel Seidl - 0

První zápas jsme začali výborně a ujali se vedení, které nám bohužel vydrželo jen do šesté minuty. Ve zbytku zápasu už vedl jen soupeř a každou čtvrtinu vyhrál asi o 15 bodů. V tomto zápasu jsme se snažili hrát kombinačně, pomoct si clonou na hráče s míčem a pokusit se míč dostat na naše dlouhé hráče. Soupeř tuto činnost velmi dobře četl a velmi rychle přistupoval k velkým hráčům a zdvojoval jejich obranu. Velmi dobře atleticky vybavený soupeř měl i více útočných doskoků a všechny naše nepřesnosti trestal rychlými protiútoky. Celkem jsme udělali 31 ztrát a to se hrát vyrovnaně, natož vyhrát nedá.

Tomáš Kotěra - 19, Filip Suchomel - 15, Štěpán Vlček - 11, Tomáš Candrák - 8, Matěj Sádovský - 6, Arsenij Bobryshev - 0, Matěj Martiník - 0, Daniel Seidl - 0

Do druhého zápasu jsme se poučili z chyb z prvního zápasu a nastoupili s upravenou taktikou na útočné polovině. Použili jsme to, co fungovalo a to byla hra 1/1. Prohraná první čtvrtina 8:20 sice výsledkově neodpovídala plánu, ale obraz naší hry se změnil a věřili jsme v něj. Druhou čtvrtku jsme naopak vyhráli my 20:12 a dotáhli se tak na poločasový rozdíl 4 bodů 28:32. Opět se hrálo ve velkém tempu. My jsme hráli v užší rotaci hráčů, soupeř jich točil všech deset. V druhé půli jsme hráli vyrovnaně, ale bodově jsme se před soupeře nedostali. Opakovaně jsme se přitáhli na rozdíl jednoho/dvou bodů, ale to bylo naše maximum. V tomto zápasu jsme udělali 15 ztrát, což je o trochu víc než chceme. Dali jsme 5 trojek. Jisté omezení cítím i ve velikosti hřiště, kdy malá hala Jiskra nám prostě už nestačí.

13.11.2019 Marek Martiník

Junioři U19 vybojovali dvě výhry. Druhý zápas dospěl do dramatické koncovky.

V neděli 27.10. jsme odehráli dva zápasy na palubovce sousedního Vysokého Mýta. Protože se s tímto soupeřem tradičně přetahujeme o vítězství a o pozice v tabulce byly to pro nás velmi důležité výhry.

Začátek prvního zápasu byl pro nás velmi těžký. Dařil se nám hrát rychlý basket a po nájezdech 1/1 jsme se dostávali ke koši. Také jsme si dokázali vytvořit prostor pro dobrou střelu. Koše ale nepadaly, míč se svezl po obroučce a šli jsme znovu bránit. I tak jsme ale vyhráli první čtvrtinu a vedli o tři body. V dalších čtvrtinách jsme pokračovali v rychlé, ale hlavně kombinační hře a dokázali soupeři bodově odskočit. Střelecky nejvýraznější byla třetí čtvrtina, kdy jsme dali 21 bodů a soupeř jen 2. K celkovému počtu 79 bodů jsme si pomohli i pěti trojkami od čtyř hráčů.

výhra 27.10.2019 Sokol Vysoké Mýto - ADFORS Basket Litomyšl 34:79 (9:12 21:33 23:54)
Tomáš Kotěra - 22, Štěpán Vlček - 16, Matěj Sádovský - 15, Filip Suchomel - 10, Tomáš Ulrych - 6, Tomáš Candrák - 5, Arsenij Bobryshev - 3, Matěj Martiník - 2, Jeroným Lněnička - 0

Druhý zápas byl o obranách. Tedy my jsme hráli prakticky bez obrany. Nedokázali jsme zatlačit na soupeře a celkový počet jen ŠESTI faulů za zápas hovoří za vše. Soupeř pak začal hrát v obraně zónu a její překonání nám zpočátku dělalo problémy. Rychlý pohyb míče po perimetru a nájezd do otevřené obrany nás ale držel na +10 bodech od soupeře. Úspěšnost střelby trojek šla oproti prvnímu zápasu dolů. Dramatická koncovka nastala v poslední čtvrtině, kdy jsme dovolili soupeři se dotáhnout na 3 a pak i na 2 body. V posledních dvou minutách jsme už body přidávali jen my a došli si pro páté vítězství v sezóně.

Filip Suchomel - 23, Štěpán Vlček - 14, Tomáš Kotěra - 11, Matěj Sádovský - 6, Tomáš Candrák - 4, Tomáš Ulrych - 4, Arsenij Bobryshev - 3, Jeroným Lněnička - 2, Matěj Martiník - 0

30.10.2019 Marek Martiník

Junioři U19 udělali MEGA obrat ve skóre a zápas vyhráli!

V prvním domácím zápasu udělali junioři U19 během třinácti minut druhé půlky čtyřicetitří bodový obrat proti favoritovi soutěže a zápas vyhráli. Druhý zápas pak byl, kvůli zraněním našich hráčů, už jen čekáním na konec.

výhra 12.10.2019 ADFORS Basket Litomyšl - Tesla Pardubice 80:76 (14:22 25:41 51:52)
Filip Suchomel - 28, Tomáš Kotěra - 17, Tomáš Candrák - 9, Vilém Havran - 9, Matěj Sádovský - 9, Milan Záleský - 4, Tomáš Ulrych - 3, Jan Poláček - 1

Do prvního zápasu jsme vstoupili velmi aktivně, dokázali jsme se dostat do dobrých pozic pro zakončení, hráli kolektivně, ale koš se nám nedařilo dát a bodově se prosazoval jen soupeř. V první i ve druhé desetiminutovce jsme vždy prohráli o osm bodů a v poločase tedy prohrávali o šestnáct bodů 25:41. Ve třetí čtvrtině jsme začali více běhat a bojovat, zlepšili jsme se na doskoku a i díky rychlým protiútokům a 11 bodům Filipa S. čtvrtinu vyhráli 26:11, takže se celkové skóre vyrovnalo na 51:52. Čtvrtou čtvrtinu začal soupeř trojkou, ale Tomáš K. šesti body otočil skóre v náš prospěch. Makali jsme dál, atmosféra na hřišti i střídačkách houstla. Ve třetí minutě jsme trojkou odskočili na 11 bodový rozdíl na 68:57 a dovršili tak onen čtyřicetitří bodový obrat od poločasu. Tento odstup jsme drželi další dvě minuty. Od páté minuty se začal bodový rozdíl zmenšovat a náskok se snížil na šest bodů. Během čtyř minut šli Tomáš C., Matěj S. i Tomáš K. střílet šestky a pět pokusů bylo úspěšných, což se ukázalo jako rozhodující, protože soupeř pak přidal čtyři body a skóre se již v poslední minutě nezměnilo, i když jsme stříleli další čtyři trestné hody.

Výhru jsme odmakali jako tým. Je výborné, že se všichni bodově prosadili, včetně nového hráče Tomáše U., který své angažmá u nás začal úspěšnou trojkou. Je nesporné, že kromě týmové spolupráce bylo 28 bodů Filipa S. rozhodujícím faktorem.

Tomáš Kotěra - 20, Vilém Havran - 10, Tomáš Ulrych - 7, Matěj Sádovský - 6, Tomáš Candrák - 5, Jan Poláček - 5, Milan Záleský - 4, Filip Suchomel - 0

Druhý zápas byl ovlivněn tím prvním, kdy si zranění kotníku z tréninku obnovil Tomáš C. a Filip S. si z prvního zápasu odnesl „koňara“. Protože do zápasů nás nastoupilo jen 8, tak jsme prakticky celý druhý zápas hráli jen v šesti hráčích. Soupeřova plná soupiska 12 hráčů nám dovolila dát jen skoro 60bodů a my ubránili 100bodový příděl.

15.10.2019 Marek Martiník

Junioři U19 - hranice 100 bodů nebyla ani jednou překonána

Na začátku nové sezóny jeli junioři U19 odehrát své první dva zápasy do Svitav, kde jsme minulý ročník zakončili dvěma vítězstvími. Stejně jako na trénincích se ani nyní tým nesešel v kompletní sestavě a do zápasů zasáhlo jen devět hráčů.

Ctíme sílu soupeře, ale již předem jsme věděli, že bychom tyto zápasy měli vyhrát. Náš předpoklad se potvrdil a od prvních minut jsme vedli a postupně vedení navyšovali. Hrálo se ve velmi vysokém tempu a většina našich košů (což je výborné) padla z rychlých protiútoků. Někdy ale bylo tempo hry příliš vysoké a na úkor kvality basketbalu. V těchto úsecích bylo mnoho ztrát a nepřesných střel pramenících ze špatné volby místa na střelu nebo z naší netrpělivosti a potřebě rychle zakončit. Lépe se pohnout, naběhnout do volného prostoru, dát ještě jednu přihrávku navíc, to nám tady chybělo. Když jsme se sklidnili a zaujali správná postavení na hřišti, posouvali se na správná místa, pak jsme si dokázali připravit dobrou pozici pro zakončení. Vyzkoušet si různé útočné systémy a sehrát se bylo jedním z cílů v těchto zápasech.

Po podobném průběhu obou zápasů se skóre na tabuli zastavilo na prakticky stejném výsledku. Soupeři jsme nedovolili dát více než 50 bodů a nám ke stovce chyběli čtyři. Nebyli jsme v časovém presu a do konce v obou zápasech zbývala více než minuta hry, ale koš se pro nás uzamkl. Je pozitivní, že se všichni hráči bodově prosadili a že jsme se trochu sehráli.

Aby nám to v příštích a daleko těžších zápasech ladilo a klapalo, musíme se v dalších trénincích ještě více zaměřit na doladění pohybu hráčů na útočné polovině. Jsem rád, že jsem v našem týmu mohl přivítat nového hráče Štěpána Vlčka, který nás jistě posílí ve všech basketbalových činnostech a který zahájil svou litomyšlskou etapu efektním dunkem.

výhra 28.09.2019 Basketbal TJ Svitavy - ADFORS Basket Litomyšl 40:96 (9:16 22:43 31:76)
Matěj Sádovský - 20, Tomáš Kotěra - 16, Filip Suchomel - 14, Štěpán Vlček - 14, Daniel Seidl - 12, Jan Poláček - 8, Petr Černý - 6, Vilém Havran - 4, Jeroným Lněnička - 2

Matěj Sádovský - 20, Filip Suchomel - 20, Štěpán Vlček - 18, Tomáš Kotěra - 12, Jeroným Lněnička - 8, Daniel Seidl - 8, Jan Poláček - 6, Petr Černý - 2, Vilém Havran - 2