logo

Zadejte e-mail k odběru novinek

Ani 13 přesných trojek nepomohlo mužům na palubovce loňského vítěze!

PDF download

Poslední letošní zápas čekal muže na palubovce loňského vítěze Východočeské ligy, tedy favorit byl jasný. Obzvlášť, když jsme opět počítali mnoho absencí. Do utkání jsme nastoupili s přílišným respektem a domácí hráči se až příliš snadno prosazovali z nájezdů. Je pravda, že nám chybělo v osobních soubojích několik centimetrů a dost kilogramů, ale i tak jsme mohli hrát důrazněji. První čtvrtinu jsme prohráli 14:29, což defacto rozhodlo o výsledku. V dalších 30 minutách už se hrálo mnohem vyrovnaněji, ale zkušený soupeř si vedení kontroloval. Celý zápas jsme hráli proti zónové obraně, takže jsme často hledali zakončení z perimetru a nakonec se nám podařilo proměnit hned 13 pokusů, ale ani to nestačilo. Vánoční přestávku strávíme s bilancí 3-9 na posledním místě tabulky. Jak se nám bude dařit po Novém roce bude asi opět hodně záležet na tom, v jaké sestavě se k zápasům dokážeme scházet a zda už konečně vyprázdníme marodku.

výhra 17.12.2022 BK Bizoni Náchod - ADFORS Basket Litomyšl 83:61 (29:14 45:28 64:42)
Matěj Hanuš - 11, Adam Kubíček - 11, Martin Šorf - 10, Tomáš Kotěra - 8, Jonáš Brýdl - 7, Petr Černý - 6, Tomáš Sedláček - 5, Kryštof Grujbár - 3, Zdeněk Hodek - 0
Zobrazit celou zprávu
26.12.2022 Martin Šorf

Minižactvo U13 se sešlo v téměř plné síle a odneslo to Týniště

Poslední letošní zápasy čekaly na minižactvo U13 v Týništi nad Orlicí. Opět jsme měli řadu absencí, ale přesto jsme na zápasy odjeli v téměř nejsilnější sestavě. Řada hráčů, kteří hrají primárně soutěže U14 a U15 měla totiž volno, a tak nás doplnili. To samozřejmě výrazně pohlo s jazýčkem na vahách a v obou zápasech jsme tak měli od první do poslední minuty jasně navrch po fyzické, technické i taktické stránce. První polovinu soutěže jsme tak zakončili na pěkné druhé příčce s bilancí 9 výher a 5 proher.

výhra 17.12.2022 SK Týniště nad Orlicí - ADFORS Basket Litomyšl  15:74 (4:26 7:36 9:58)
Dominik Hodek - 14, Samuel Vinzens - 14, Matyáš Peterka - 10, Laura Gazsóová - 8, Miroslav Leksa - 8, Štěpán Lebeda - 6, Jakub Pokorný - 6, Jakub Auxt - 4, Jakub Škraňka - 4

Štěpán Lebeda - 21, Matyáš Peterka - 16, Dominik Hodek - 14, Jakub Škraňka - 13, Jakub Auxt - 12, Miroslav Leksa - 6, Samuel Vinzens - 6, Laura Gazsóová - 2, Jakub Pokorný - 0

PF 2023

Jménem klubu ADFORS Basket Litomyšl, ale i jménem celé

Regionální basketbalové akademie Young Diamonds

přejeme všem našim členům, partnerům a fanouškům

krásné Vánoce a hodně zdraví a pohody do nového roku!

Žáci U14 o víkendu na palubovkách favoritů neuspěli

V sobotu jsme odehráli velmi náročný zápas v Pardubicích. Nám dobře známý soupeř předváděl útočný fyzický basketbal. Čelili jsme technicky velmi vyspělým hráčům a obtížně jsme bránili náš koš. Z bezpočtu vynucených ztrát z vlastní rozehry a nepřesnosti příher jsme inkasovali spoustu laciných košů. I tak jsme se dokázali individuálně prosadit a proměnit pár pěkných akcí, které plynuly z rychlé a především přesné rozehry. Kluci měli problém s pravidlem překročení poloviny hřiště v časovém limitu pod tlakem soupeře při zdvojení. V útoku se nám podařilo několikrát zahrát naši čtyřku, rozhýbat tak obranu a úspěšně zakončovat.

Měli jsme mnoho neproměněných šancí a to musíme napravit. Konečné skóre 93:36 ve prospěch domácích vypovídá o kvalitě soupeře a pokud se chceme porovnávat, tak s těmi nejlepšími..

výhra 10.12.2022 BK VIVIDBOOKS Pardubice - ADFORS Basket Litomyšl 93:36 (23:13 44:19 68:24)
Tomáš Hanuš - 8, Tomáš Hejtmánek - 8, Štěpán Lebeda - 6, Jan Bryška - 4, Vít Šafr - 4, Jan Blaško - 2, Dominik Hodek - 2, Miloslav Pirkl - 2, Jakub Auxt - 0, Lukáš Maličký - 0

V neděli nás čekala palubovka v Nymburce a stejně nelehký soupeř. Vývoj utkání od začátku kontroloval místní tým. Zaskočeni snad výškou soupeře, jeho odhodláním a chutí hrát jsme nebyli schopni vytvořit jediný pohledný útok, který by začal rozumnou rozehrávkou, rychlým přechodem na útočnou polovinu a zakončením.

Naše rozehry končily v rukách domácího týmu, neochota bránit a vypomoci si v odstoupené obraně mělo za následek ztrátu 23 bodů v deváté minutě bez jediného proměněného koše. Po vybraných time-outech a lehkém zklidnění jsme nabrali trochu sil a chutě zase hrát.

Vývoj utkání byl jednoznačně v rukách Nymburku, neustále jsme se dostávali pod tlak při vyvážení míče a soupeř nám nenechával moc prostoru ke kreativní hře. Z rychlých přechodů jsme se dokázali individuálně střelecky prosazovat a vyhrávat osobní souboje s úspěšným zakončením. I tak to bylo málo a finální skóre 73:40 potvrzuje umístění Nymburka v tabulce.  My tak dostali cennou víkendovou basketbalovou lekci a viděli, jak se hraje kvalitní žákovská basketbal.

výhra 11.12.2022 BA Nymburk - ADFORS Basket Litomyšl 73:40 (27:7 41:18 59:30)
Tomáš Hejtmánek - 15, Tomáš Hanuš - 7, Jan Bryška - 5, Štěpán Lebeda - 5, Jakub Auxt - 4, Vít Šafr - 4, Jan Blaško - 0, Dominik Hodek - 0, Miloslav Pirkl - 0
15.12.2022 Pavel Hanuš

Muži sehráli vyrovnané derby, ale na výhru to nestačilo

Jak už se poslední dobou stalo zvykem, tak i do nedalekého Vysokého Mýta jsme odjížděli v dosti oslabené a nepočetné sestavě. Bohužel v podzimní části soutěže evidujeme vždy před zápasem více omluvenek než potvrzení účasti a to nás samozřejmě dost limituje.

V Mýtě jsme duel odehráli v sedmi lidech, ale všichni k němu přistoupili velmi zodpovědně a s chutí, což se projevilo i na konečném skóre.

výhra 10.12.2022 Draci Vysoké Mýto - ADFORS Basket Litomyšl 78:72 (20:14 36:34 55:60)
Tomáš Folta - 31, Tomáš Sedláček - 15, Jonáš Brýdl - 11, Tomáš Kotěra - 5, Petr Černý - 5, Zdeněk Hodek - 3, Kryštof Grujbár - 2

Duel byl po většinu času dost vyrovnaný a oba týmy se střídaly v úsecích, kdy měly mírně navrch a zaznamenaly nějaké koše. Domácí se prosazovali především ze hry v dolním postavení, ze které skórovali, nebo našli volné střelce za tři body. Naše hra byla založena především na rychlosti a aktivní hře z perimetru. V úvodu závěrečné čtvrtiny jsme vedli o 7 bodů, ale pak přišla klíčová fáze duelu a náš naprostý útočný výpadek. Domácí zaznamenali během 6 minut šňůru 16 bodů v řadě a získali náskok, který už nepustili.

Zkušenější soupeř si tedy koncovku pohlídal, ale my jsme byli i v oslabené sestavě favoritovi velmi zdatným protivníkem a předvedli dobrý výkon. Nyní nás do konce roku čeká ještě výjezd do Náchoda, tedy k vítězi loňského ročníku soutěže. Bude to velmi těžká zkouška, obzvlášť když už nyní opět hojně počítáme omluvenky :-(.

15.12.2022 Martin Šorf

Kadeti U17 si poradili s Vysokou, aneb jak Jonášové byli při chuti

K poslednímu zápasu tohoto roku jsme na své palubovce přivítali soupeře z Vysoké nad Labem. Zároveň se již jednalo o odvetné zápasy obou soutěží, kde obzvláště v NRL stále pomýšlíme na bednu. Po mnoha omluvenkách se nás sešlo pouze 8 a vzhledem k dvojzápasu nás ještě doplnil Jonáš Brýdl.

Úvod zápasu se nám vůbec nevyvedl. V sestavě čistě 2006 jsme byli v útoku dosti impotentní. Kluci byli až příliš nervózní a hlavně místo naší hry přijali hru soupeře. Hurá basket, nahoru a dolů. To vedlo k tomu, že jsme v polovině úvodní části prohrávali 6:7. Po oddechovém čase jsme se zklidnili a koncentrovaným výkonem jsme soupeři nasázeli dalších 17 bodů během 4 minut.

výhra 11.12.2022 ADFORS Basket Litomyšl - BK NAPOS Vysoká n.L. 86:46 (23:11 48:24 62:38)
Jonáš Brýdl - 34, Jonáš Škop - 16, Lukáš Pavliš - 12, Samuel Tomeš - 7, Daniel Večeřa - 7, Štěpán Kovář - 4, Tadeáš Tichý - 4, Ivan Jetmar - 2, Matěj Pokorný - 0

V dalším průběhu zápasu jsme střídali opravdu excelentní pasáže s horšími, ale neustále navyšovali rozdíl ve skóre. Za zmínku stojí, že jsme během zápasu trefili 9 trojek a hned 6 z nich dal Jonáš Brýdl a z toho 3 po sobě jdoucích útocích. Oba Jonášové vlastně porazili Vysokou sami, kdy dohromady dali 50 bodů. Ale jak říkám, útok začíná dobrou obranou a nikdo nikdy neporazil soupeře sám. Ano, oba Jonášové jsou klíčovou útočnou silou, Jonáš Brýdl je pro tuto soutěž nadstandardní hráč, ale dobře zahrál celý tým.

Jonáš Škop - 28, Štěpán Kovář - 12, Samuel Tomeš - 10, Jonáš Brýdl - 8, Lukáš Pavliš - 8, Daniel Večeřa - 7, Tadeáš Tichý - 4, Ivan Jetmar - 3, Matěj Pokorný - 2

Druhý zápas jsme si chtěli užít. Hodně prostoru dostali 2008, Dan, Matěj a Tadeáš. Jonáš Brýdl nám pomohl jen v první polovině zápasu. Opět jsme zápas využili k tomu, abychom procvičili v praxi různé herní systémy. Zápas plynul velmi rychle a dopomohli tomu i rozhodčí, kteří nevstupovali do zápasu zbytečným pískáním všeho, ale drželi dobrý metr na obě strany. Pohodové zápasy.

Po Novém roce v zápasech se SŠB a zvlástě pak Novou Pakou se ukáže, na jaké umístění můžeme pomýšlet.

13.12.2022 Zbyněk Tichý

Vánoční zápas minižactva proti rodičům je tu!

S blížícími se svátky nás čeká opět vánoční zápas minižactva proti rodičům. Za družstvo dětí startují hráči a hráčky týmů U11 až U13, kteří vyzvou celek tvořený svými rodiči či prarodiči.

Hrát se bude v hale Jiskra ve středu 21. prosince, sraz je v 17:00, konec cca v 19:00.

12.12.2022 Martin Šorf

Dvě domácí prohry našich "žen"

Po delší době se na domácí palubovce představily ženy, tedy lepší je říkat družstvo žen. Na sobotu jsme totiž měli k dispozici ženy pouze 4 a na neděli o jednu více. S tím by ani nešlo do zápasů nastoupit. Naštěstí nám vypomohly oba dny tři kadetky, kterým za to patří dík. Především za sobotu, neboť předtím ještě hrály dva těžké zápasy ve své soutěži.

Pro děvčata to byly první zápasy za ženy a musím říct, že se s tím popasovaly dost dobře. Chyby a občas přehnaný strach a respekt tam byly, ale obecně musím říct, že předvedly dobrý výkon a jsou příslibem do dalších let.

výhra 03.12.2022 ADFORS Basket NFMP Litomyšl - BC Benešov 47:84 (8:25 21:40 34:57)
Natálie Čerebová - 13, Sabina Hartmanová - 13, Nela Škeříková - 7, Vendula Hrdličková - 6, Veronika Hrdličková - 6, Jolana Kolářová - 2, Anna Bielková - 0

Proti vedoucímu celku tabulky jsme si těžko mohli dělat zálusk na výhru v kompletí sestavě, natož takto. Výsledek ale nakonec není tak špatný a pro diváky to byl docela pěkný zápas. Nela s Vendy se uvedly pěknými 7 a 6 body. Jenom trochu škoda poslední čtvrtiny, ve které jsme dostali 27 bodů, mohl být výsledek ještě přijatelnější. Síly ale už asi příliš docházely.

výhra 04.12.2022 ADFORS Basket NFMP Litomyšl - BC Kolín 58:74 (19:18 33:44 42:53)
Sabina Hartmanová - 14, Veronika Hrdličková - 13, Natálie Čerebová - 12, Vendula Hrdličková - 11, Anna Bielková - 3, Lucie Jeřábková - 3, Michaela Tomšů - 2, Jolana Kolářová - 0

Kolín se v tabulce nachází jen kousek nad námi a určitě jsme chtěli pomýšlet na výhru, tedy opět za normální konstelace, kdyby nechyběla Gabča, Sabča, Vikča, Jochy a Anička. Ale i tak jsme hráli velmi vyrovnaný zápas a 6 minut před koncem jsme prohrávali pouze 49:56. Závěr nám však už nevyšel a soupeřky náskok navýšily. Problém nám dělala především Tereza Králová, která ještě vloni hrála ŽBL za Trutnov, tedy její výkonnost i fyzično je trošku někde jinde.

Připsali jsme si sice dvě prohry, ale dojem z našeho výkonu není špatný. Tímto jsme zakončili rok 2022 a hned první lednový víkend budeme hostit Jablonec a Liberec.

07.12.2022 Martin Šorf

Muži v hodně oslabené sestavě neměli v Pardubicích šanci

Dohrávka odloženého zápasu s Teslou Pardubice byla na programu první prosincový pátek. Jak už je bohužel naším zvykem posledních dnů a týdnů, tak jsme měli více omluvenek než potvrzených hráčů. Chybělo mnoho hráčů základní rotace a tak jsme do zbraně letos poprvé povolali ze záloh Zdendu Hodka, jenž příjemně překvapil a zahrál dobrý zápas. Bohužel náš celkový výkon nelze už tak pozitivně hodnotit. Naše obrana byla hodně prostupná a v útoku jsme se nedokázali trefit do koše. Ostatně pohled do statistik hovoří jasně. Soupeř trefil 13 trojek, zatímco my pouhé dvě. No a bilance trestných hodů 26/10 je také dost bídná.

výhra 02.12.2022 TJ Tesla Pardubice "B" - ADFORS Basket Litomyšl 90:54 (21:14 50:27 67:41)
Jonáš Brýdl - 11, Tomáš Sedláček - 10, Adam Kubíček - 9, Zdeněk Hodek - 8, Tomáš Kotěra - 6, David Jiruše - 5, Kryštof Grujbár - 3, Matěj Sádovský - 2

Kadetky U17 dvakrát úspěšné proti rezervě brněnských Žabin

Podle rozlosování jsme měli v dalším kole hrát až za týden v Brně proti Žabinám C. Na žádost soupeřek jsme nakonec zápasy předehráli již tuto sobotu 3.12., a to dokonce na naší palubovce v hale Jiskra. To nám vyhovovalo a podařilo se nám svým výkonem navázat na poslední zápas s Lanžhotem. Do utkání dokonce nastoupilo 9 hráček. V prvním zápase byla velmi vyrovnaná 1. čtvrtina, kterou jsme dokončili s náskokem 2 bodů. Body zařídila hlavně dvojice Berenika Gultová a Natka Svobodová. Berenika pokračovala výborným výkonem i v dalším průběhu zápasu. Druhou čtvrtinu jsme vyhráli o 11 bodů, ale v dalším průběhu začaly soupeřky náš náskok snižovat a v úvodu poslední čtvrtiny dokonce vedly o jediný bod 63:62. Závěr však patřil našim děvčatům, několikrát se prosadila Vendula Hrdličková a výsledkem bylo průběžné skore 17:8 a konečné vítězství. Opět se nám podařilo hodně bodovat z rychlých útoků, obrana o něco lepší než v posledních zápasech. Stále však máme problémy s odstavením doskakujících soupeřek.

výhra 03.12.2022 ADFORS Basket Litomyšl - Žabiny Brno C 80:71 (19:17 40:27 60:56)
Berenika Gultová - 26, Natálie Svobodová - 16, Michaela Tomšů - 12, Vendula Hrdličková - 9, Jolana Kolářová - 7, Nela Škeříková - 6, Johana Blaško - 4, Barbora Nešporová - 0, Jolana Severová - 0

Druhý zápas dobře začala Míša Tomšů, svými deseti body měla velkou zásluhu na vedení 26:17 po první čtvrtině. V té druhé padlo na obou stranách bodů méně, třetí čtvrtina opět velmi vyrovnaná (22:20), ve čtvrté pak rozhodlo posledních 5 minut, které jsme vyhráli 11:2. V zápasech se zapojily všechny hráčky, o body se také postaralo mnohem více hráček, než bývalo zvykem. Předehráním těchto zápasů jsme vlastně ukončili soutěžní sezonu v roce 2022, konečně se podařilo zvítězit v obou domácích zápasech a snad budeme dobře pokračovat i v roce 2023.

Michaela Tomšů - 21, Berenika Gultová - 13, Vendula Hrdličková - 11, Natálie Svobodová - 11, Nela Škeříková - 8, Johana Blaško - 4, Jolana Kolářová - 2, Barbora Nešporová - 2, Jolana Severová - 2